домашній мед
Домашній мед або сирий мед (з англ. «raw honey») – це мед, який безпосередньо дістали з вулика і шляхом проціджування очистили від грубих часток пилку, бджолиного воску, прополісу тощо.

У тих, хто звик ласувати медом і не вдаватись в тонкощі його виробництва, може виникнути логічне питання: «А хіба треба ще щось?»

В принципі, нічого іншого й не треба. Свіжий домашній мед, одразу ж після проціджування, є медом у своїй найкращій і найбільш корисній для споживання формі.

Все ж, комерційне виробництво меду передбачає ще декілька етапів, зокрема, пастеризацію та глибоку фільтрацію меду. Ці процедури мають двояку функцію. З одного боку, такий мед має більш однорідний колір, консистенцію та довше залишається рідким, та з іншого боку, такий мед втрачає багато зі своїх корисних властивостей. 

Чому домашній мед краще переробленого ("магазинного")?

Домашній мед не нагрівають, відповідно у ньому зберігаються усі корисні речовини, які частково або повністю руйнуються при нагріванні меду до температури вище 40-45 °C в процесі пастеризації. Смакові якості пастеризованого меду практично нічим не відрізняються від домашнього меду, а от вміст вітамінів та амінокислот під час нагрівання може суттєво знизитись. Ми вже писали про це раніше, читайте більше тут.

Крім пастеризації, "магазинний" мед також часто піддають глибокій фільтрації. За глибокої фільтрації, дрібні частки пилку усуваються практично на 100%, а разом з ними й усі мікроелементи, деякі вітаміни та амінокислоти. Оскільки домашній мед лише проціджують, то дрібні часточки квіткового пилку залишаються, збагачуючи мед корисними вітамінами та мікроелементами.  

Процес комерційної обробки меду часом порівнюють зі стерилізацією. Кінцевий продукт має дуже добрий товарний вигляд, довго не кристалізується та має однорідний колір, але якщо Ви купуєте мед не тільки за те, що він солодкий, то вибираючи між домашнім медом, і медом з магазину, беріть домашній. Особливо, якщо є можливість купити мед в знайомого пасічника.

Ціни на домашній та перероблений мед

Однозначно сказати, який мед дешевший, а який дорожчий складно. Попри те, що домашній мед корисніший, ціна на нього може бути нижчою, ніж на "магазинний". Це пов'язано з тим, що "магазинний" мед, перед тим, як потрапити на полиці супермаркету мусить пройти через декілька рук. Крім того, термічна обробка меду і глибока фільтрація теж не є безплатними. 

При купівлі домашнього меду користуйтесь порадами, які ми описували у цій статті: https://medar.in.ua/yak-vybraty-med, а при виборі меду переробленого уважно читайте інформацію на обгортці та перевіряйте виробника.