маточне молочко
Мабуть, ви неодноразово чули про маточне молочко, зокрема, як про диво-інгредієнт багатьох косметичних засобів. У цій статті спробуємо розповісти все про маточне молочко бджіл, його користь та способи застосування.

Що таке маточне молочко та для чого воно бджолам?

Маточне молочко – це секрет, який виділяють медоносні бджоли для годування личинок та дорослих маток. Так, різниця між маткою і робочими бджолами пов’язана, власне, з годуванням на личинкових стадіях. Фактично будь-яка бджолина личинка може розвинутись в матку, але це залежить від тривалості її харчування маточним молочком. Личинки маток харчуються ним впродовж усього свого розвитку та дорослого життя. На відміну від цього личинки робочих бджіл та трутнів отримують цю поживну речовину лиш на початку свого дозрівання (впродовж перших трьох днів).

З чого складається маточне молочко?

Візуально маточне молочко виглядає як кремоподібна білувата суміш, має кислуватий та дещо терпкий смак, різкий запах. У своєму складі воно містить воду (понад 60%), білки (до 15%), вуглеводи (близько 15%), жири (близько 5%), вітаміни (до 3%, зокрема багато вітамінів групи B) та мікроелементи. Склад маточного молочка, як і інших продуктів бджільництва, різниться залежно від багатьох факторів, зокрема географії та клімату. Детальніше про склад маточного молочка можна дізнатись зі статті за посиланням: https://www.fao.org/3/w0076e/w0076e16.htm

Як пасічники збирають маточне молочко?

Пасічники збирають маточне молоко з маточників (спеціальних комірок у вулику для бджолиних маток) у період з травня до кінця липня. Лише личинки, які призначені стати бджолиними матками, отримують надлишок маточного молочка, і воно, відповідно, накопичується в маточниках. Процес збору такого «врожаю» є досить складним (це також одна з причин високої ціни цього продукту). Бджолярі зрізають маточники до рівня молочка, а потім скляною паличкою або з допомогою вакуумної помпи чи піпетки вибирають молочко.

Як правильно зберігати маточне молочко?

Для збереження корисних властивостей маточного молочка одразу після вилучення з вулика його слід заморозити, законсервувати з медом або висушити. Річ у тім, що під дією факторів зовнішнього середовища (температура, світло) маточне молочко втрачає свої властивості.

Зберігати маточне молочко, незалежно від стану (заморожене, висушене чи як суміш з медом), варто в темному і холодному місці.

Маточне молочко: користь та застосування

Маточне молочко укріплює імунітет, тонізує, має антибактеріальний і протизапальний ефект, покращує стан шкіри, обмін речовин, кровообіг і діяльність серця, є корисним при ендокринних захворюваннях.

Позитивний ефект від вживання маточного молочка помітний і для чоловіків, і для жінок. Маточне молочко для жінок корисне при вагітності, порушенні менструальної функції та клімаксі, а також воно сприяє посиленню лактації. Маточне молочко для чоловіків може бути корисним при простатиті та імпотенції.

Як і будь-який біологічно-активний комплекс маточне молочко варто вживати обережно та дозовано. Зокрема через загрозу виникнення алергічних реакцій.

Ціна на маточне молочко?

Маточне молочко можна купити в пасічників, в аптеках або в магазинах здорового харчування. Воно може бути у вигляді суміші з медом, у формі капсул, сиропу, пастилок тощо. Ціни варіюються залежно від форми. Однак, з огляду на корисні властивості та складність збору маточного молочка, ціна досить висока.