кристалізація меду
Почнемо з того, що кристалізація меду є природним процесом і зовсім не означає, що мед псується чи був підроблений. Багато кому кристалізований мед навіть більше подобається: його легше намазати на хліб і він не стікає струмками з ложки коли додавати його в чай.

Чому мед кристалізується?

Дуже сильно спрощуючи, за своєю природою мед є перенасиченим водним розчином фруктози й глюкози. Оскільки розчин є перенасиченим, він за визначенням нестабільний. Надлишкова глюкоза, яку вода не може втримати – набуває кристалічної форми.

Який мед не кристалізується?

Справжній мед, незалежно від сорту, кристалізується завжди. Це тільки питання часу. Одні сорти меду, як, наприклад, соняшниковий, можуть кристалізуватися навіть за декілька тижнів. Інші, як акацієвий, можуть не кристалізуватись декілька років. Липовий та гречаний мед мають середні темпи кристалізації.

Який мед швидко кристалізується?

Найшвидше кристалізується соняшниковий мед. За сприятливих умов соняшниковий мед може кристалізуватися вже навіть за два тижні після відкачування. Також відносно швидко кристалізується ріпаковий мед, мед з люцерни, конюшини, фацелії чи лаванди. Загалом, чим більший відсоток глюкози у меді, тим швидше він буде кристалізуватись.

Чому мед швидко кристалізується?

Є кілька факторів, які мають найбільший вплив. Розглянемо їх по черзі.

Пропорція глюкози й фруктози

Різні сорти меду, мають різну частку глюкози. Чим більший відсоток глюкози, тим швидше мед почне кристалізуватись. Це пояснює чому акацієвий мед кристалізується повільно, а соняшниковий швидко.

Температура

Мед починає кристалізуватись, коли температура опуститься нижче 10°C, навіть у вулику (зимою). Кристалізацію можна значно уповільнити, якщо зберігати мед у теплому місці.

Наявність в меді пилку

Крім нектару, бджоли також збирають квітковий пилок. Вони годують ним своїх личинок. В процесі відкачування меду, дрібні частини пилку теж попадають в мед. Пилок пришвидшує кристалізацію, оскільки його дрібні частинки служать основою, довкола якої формуються кристали глюкози.

Пилку не варто боятись. Він збагачує мед мікроелементами та є ознакою того що мед справжній. Поширеною практикою на великих фабриках є відфільтровування пилку. Це дозволяє зберігати мед у рідкому стані довше і транспортувати його на більші відстані (наприклад з Китаю).

Чому мед на полицях супермаркету не кристалізується?

Глибока фільтрація і змішування меду різних сортів, яке використовується на медових фабриках дозволяє створення промислового меду, який кристалізується повільніше. Також у торгових залах супермаркетів відносно тепло, що також дозволяє меду довше залишатись у рідкому стані. З часом мед кристалізується навіть на полицях супермаркетів.

Чи варто розкристалізовувати мед?

Перетворити кристалізований мед у рідкий не так вже й важко. Досить тільки поставити банку з медом у теплу воду і дати йому повільно нагрітись.

Коли мед остигне він знову кристалізується. Не варто повторювати цю процедуру кілька разів, бо це призведе до того, що мед втратить аромат літа, за який ми так його любимо.