прополіс
Що таке прополіс?

Коли говорять про продукти бджільництва, в першу чергу, згадують мед. І хоч мед, напевно, є найціннішим продуктом бджільництва, бджоли також виробляють багато інших корисних продуктів, серед них віск, прополіс, пилок та маточне молочко. У цій статті стисло розкажемо про прополіс.

Прополіс, або ж бджолиний клей – смолиста суміш зеленувато-коричневого кольору, яку виробляють бджоли, змішуючи власну слину та віск з соком та бальзамами, зібраними із бруньок, стебел та листків рослин.

Бджолиний прополіс майже на половину (~50%) складається з рослинних смол. До його складу також входить віск (~30%), ефірні олії (~10%), пилок (~5%) та інші органічні сполуки (~5%). Він також містить вітаміни B1, B2, B6, C, E та мінерали: магній, кальцій, калій, натрій, мідь, цинк, залізо. Варто зазначити, що склад прополісу суттєво відрізняється, залежно від ботанічного та географічного походження і також залежить від кліматичних умов, рельєфу, наявності води та інших факторів навколишнього середовища. Детальний огляд компонентів прополісу, зокрема й біологічно-активних сполук можна переглянути за посиланням (матеріал англійською мовою): https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5549483

Для чого бджоли використовують прополіс?

Слово «прополіс» походить з грецької, в якій «pro» означає «перед» або «біля входу в», а «polis» – «громада» або «місто». Вже сама назва натякає на мету використання прополісу бджолами. Прополи використовують прополіс для ущільнення свого житла: колись дупел в кронах дерев, а тепер вуликів. Тобто для бджіл прополіс служить своєрідним будівельним матеріалом, який при цьому виконує захисну, зміцнювальну та антисептичну дії.

Як пасічники збирають прополіс?

Найчастіше прополіс збирають механічним способом, просто здираючи його стамескою з рамок, стінок вуликів, покривних дощок, тощо. Також для збору прополісу пасічники ставлять у вулик спеціальні решітки, проміжки у яких бджоли інстинктивно заповнюють прополісом. Ви можете більше дізнатись про те, як пасічники збирають прополіс - за цим посиланням: https://pasika.news/zbyrayemo-propolis/

Корисний вплив прополісу на здоров’я людей

Через свій багатий склад бджолиний прополіс має антисептичну (антибактеріальну, противірусну та протигрибкову), протизапальну, знеболювальну, антиоксидантну, імуностимулювальну дії.

Найчастіше ліки з прополісу використовують при лікуванні ран та профілактиці запалень порожнини рота, корисним також є прополіс для імунітету.

Окрім того, препарати на основі цього продукту бджільництва зміцнюють судини, стимулюють обмін речовин, сприяють регенерації тканин, знижують згортання крові і її здатність до тромбоутворення, сприяють очищенню організму, поліпшують функцію травлення, діяльність залоз внутрішньої секреції, підвищують витривалість і працездатність організму. 

Фармацевтична і косметична галузі випускають низку різновидів препаратів на основі прополісу: спиртові настоянки, різноманітні розчини та емульсії, мазі, краплі, екстракти, жувальні гумки, зубні пасти, таблетки, свічки, препарати для інгаляцій шампуні, креми тощо. Вибір препаратів на основі прополісу вражає: https://rozetka.com.ua/прополіс

Цікавий факт, що перша згадка про застосування прополісу датується 300 р. до н. е., тому це справді перевірений часом засіб. ;-)

---
Ілюстрацію для цього допису взято тут: https://www.unbeelievablehealth.co.uk/the-history-of-bee-propolis-and-why-its-beneficial-to-human-health-2/