акацієвий мед
Здавалось би з назвами медів усе просто та логічно: гречаний – з гречки, липовий – з липи, соняшниковий – з соняшника, а акацієвий – з акації… Але з останнім не все так однозначно. Жодна зі звичних нам видів «акацій»: біла та жовта, які є одними з найбільших медоносів в Україні, насправді не належать до роду «Акація» (Accacia). 

Акація біла (Robinia pseudacacia, Робінія звичайна) та жовта (Caraganaarborescens, Карагана дерев’яниста) належать до підродини «Метеликові», в той час, як рослини роду «Акація» належать до підродини «Мімозові». Однак несправжня назва настільки закріпилась за Робінією та Караганою, що часто поруч з науковими найменуваннями вказують звичні «акація» або ж «псевдоакація». 

Білу та жовту акацію широко культивують по всій Україні. Найбільші площі її насаджень – в лісостепу і степу, а найбільше акацієвого меду збирають у Київській, Черкаській та Сумській областях. 

Медопродуктивність білої акації може становити до 1000 кг з 1 га в південних регіонах України, а жовтої – лише 300 кг, але вона цінна тим, що цвіте в період, коли інші весняні медоноси вже відцвіли. 

Акацієвий мед має квітковий аромат і солодкий ніжний смак, у нього немає гіркоти, що властива іншим сортам меду (наприклад, гречаному). 

Колір 

Мед, зібраний з білої акації, – дуже світлий, майже прозорий, а з жовтої – трохи насиченішого світло-жовтого кольору. Після кристалізації акацієвий мед змінює свою структуру та набуває білого кольору, схожого до смальцю. 

Користь 

Акацієвий мед має високий вміст антиоксидантів, речовин, які перешкоджають утворенню вільних радикалів та руйнуванню клітин організму. Вчені також кажуть, що регулярне вживання акацієвого меду призводить до зниження артеріального тиску та профілактики серцево-судинних захворювань

Кристалізація 

В акацієвому меді багато фруктози, тому кристалізується він повільно. Набагато повільніше, ніж інші сорти меду. Процес кристалізації починається приблизно за рік після його збору. Більше про кристалізацію різних сортів меду тут.

Коли купувати 

Біла акація цвіте з кінця травня до початку червня, а жовта – дещо пізніше: в червні-липні. Тому свіжий акацієвий мед можна купити в період з кінця червня до серпня. 

Ціна 

Мед з акації – один з найдорожчих. Його особливо цінують за високий відносний вміст фруктози. Завдяки цьому, акацієвий мед має низький глікемічний індекс, а також довго залишається в рідкому стані.